top of page
  • תמונת הסופר/תינאי ד. לוין

חיילים אזרחים, אזרחים חיילים: מכתב פתוח לחברים למילואים


 [מכתב פתוח לחברי ולחבריו של רון, קציני הנדסה קרבית שנקראו היום למילואים ושיושבים לדבר הערב - 23 ביולי 2023 - על המשך דרכם]לחברים היקרים של רון. אני מניח שבדרך למילואים שלפתם את מדי הזית שלכם מהמקום בו הנחתם אותם בפעם האחרונה שחזרתם משירות. מדים כאלה מונחים בבית של ישראלים מזה דורות, באחת הפינות האפלוליות של הבית. הנוכחות הדוממת שלהם, בארון, בארגז המיטה או בבוידעם היא מסימני ההיכר הייחודיים של החברה שלנו. הם תזכורת קבועה לכך שביום פקודה את המלחמה יכריעו חיילים אזרחים, citizen soldiers, המוכנים לעזוב את הבית ואולי גם לא לשוב אליו כדי שהבית יוסיף להתקיים.

השילוב של חיילים אזרחים הוא ייחודי מאוד. ספק אם אי פעם התקיים באותה עוצמה במקום אחר. הוא טומן בתוכו סתירה פנימית בגלל האופי המנוגד של המערכת הצבאית ושל החיים האזרחיים. במקומות רבים בעולם הצבאיות נתפסת, ובצדק, כיריבה של הדמוקרטיה; אך לא בישראל. נכון שכל ישראלי מקריב מידה מסוימת של חירות לטובת הקשיחות של ההיררכיה הצבאית כאשר הוא עוטה צבע זית. אבל הוויתור הזה נוגע למוכנות לקבל פקודת משימה צבאית בלבד. מן הצד השני, מדי המילואים תמיד ספוגים במשהו שנשאר מניחוחות הבית... מריח האזרחות על עולם ערכיה היהודי והדמוקרטי.


השילוב של חיילים אזרחים הוא ייחודי מאוד. ספק אם אי פעם התקיים באותה עוצמה במקום אחר. הוא טומן בתוכו סתירה פנימית בגלל האופי המנוגד של המערכת הצבאית ושל החיים האזרחיים. במקומות רבים בעולם הצבאיות נתפסת, ובצדק, כיריבה של הדמוקרטיה; אך לא בישראל. מדי המילואים תמיד ספוגים במשהו שנשאר מניחוחות הבית... מריח האזרחות על עולם ערכיה היהודי והדמוקרטי.

הבית שלנו, מדינת ישראל, נכנס בשבוע שחל בו ט' באב לאחד מקרבות חייו. אין זה הראשון אך הוא שונה מכולם. ב-73 הכריעו החיילים האזרחים של צה"ל את צבאות האויב אל מול מתקפת פתע משולבת ועיוורון מוחלט של הדרג המדיני והדרג הצבאי הבכיר. היום תאוות הכוח והעיוורון של הדרג הפוליטי מובילים את ישראל לקרע חברתי נורא שעוד לא היה כמותו, בדהירה לכינונו של משטר שאינו דמוקרטי.

יש לומר בחדות: ישראל שלא תהיה דמוקרטית, לא תהיה גם יהודית. גם אם הדמוקרטיה אינה המצאה הכתובה בדברי הנביאים והחכמים, אין תרבות עתיקה שהתחלחלה מהעריצות הבאה עם הכוח ושתרמה לביסוסו של רעיון הגבלת השלטון לדורות כמו היהדות. ישראל שלא תהיה דמוקרטית לא תהיה. נקודה. החיילים האזרחים שוב נקראים לדגל בקרב על חיי המדינה הזו.


יש לומר בחדות: ישראל שלא תהיה דמוקרטית, לא תהיה גם יהודית. גם אם הדמוקרטיה אינה המצאה הכתובה בדברי הנביאים והחכמים, אין תרבות עתיקה שהתחלחלה מהעריצות הבאה עם הכוח ושתרמה לביסוסו של רעיון הגבלת השלטון לדורות כמו היהדות. ישראל שלא תהיה דמוקרטית לא תהיה. נקודה. החיילים האזרחים שוב נקראים לדגל בקרב על חיי המדינה הזו. הצלת המדינה תובעת מכם עכשיו להתנות באופן ברור את לבישת המדים בעצירת החקיקה המובילה אותנו אל חורבן הבית.

ברגע האחרון לפני האסון שבו אנחנו נמצאים, יש לכם הרבה יותר כוח מלאזרח שהוא רק אזרח. יותר מכל אחד מאתנו אתם יכולים - אתם מוכרחים! - להזכיר לממשלה ששירות האזרחים החיילים במערך המילואים תלוי ומותנה בחוזה החברתי הרחב שמחייב את הממשלה לשמור על חוקי המשחק הדמוקרטיים. והממשלה הזו לא תעצור אלא אם כן תבין שהחוזה בעצם מהותו הוא הדדי. קיומו הדדי, והפרתו בהכרח הדדית גם כן. רק אם היא תבין שהמחיר הנורא אינו שלנו בלבד אלא גם שלה יש אולי סיכוי שתעצור.

הצלת המדינה תובעת מכם עכשיו להתנות באופן ברור את לבישת המדים בעצירת החקיקה המובילה אותנו אל חורבן הבית; הבית שריחו טבוע במדים שלכם.

אתכם, ינאי. 

ינאי ד. לוין הוא מחנך בבית ספר דתי בירושלים, אב לשישה, דוקטורנט למדע המדינה באוניברסיטה העברית. 


רוצה לקבל עדכונים על טורים חדשים ב'ישר'?

להצטרפות לעדכון יומי בקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו, לחצו כאן.

להצטרפות לרשימת תפוצה לעדכון שבועי בדוא"ל - כאן.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כן, לחזור אל ה- 6 באוקטובר

אם אפשר היה, כותב ד"ר איתי מרינברג-מיליקובסקי, ראוי היה לתת כל הון שבעולם כדי לחזור אל ה- 6 באוקטובר.

Comments


bottom of page