top of page
  • תמונת הסופר/תד"ר עמוס ישראל-פליסהואור

לא סביר!


 


[נאום בהפגנה באפרת במוצאי שבת פרשת "פנחס", 08/07/23]


שבוע קשה עבר עלינו ועוד צפויים זמנים קשים. הכפירה של "כוחי ועוצם ידי" מתגברת. חילול השם של דה-הומניזציה ושל יהירות מרים את ראשו. העליונות היהודית מאיימת על עצם קיומו של העם היהודי. זה שאתן ואתם פה זה אולי אחד המחסומים האחרונים מפני החורבן, אז חזקו ואמצו, תושבות ותושבי אפרת.


הכפירה של "כוחי ועוצם ידי" מתגברת. חילול השם של דה-הומניזציה ושל יהירות מרים את ראשו. העליונות היהודית מאיימת על עצם קיומו של העם היהודי.

השבוע הוא שבוע הסבירות! בואו נדבר דמוקרטיה ונתחיל ממושכלות היסוד:

אנו רוצים שפקידות ופקידים יקבלו החלטות שהן... סבירות!

זה ממש פיקוח נפש ששרה בממשלה תתייעץ עם אנשי מקצוע, תשקול את כל השיקולים ותקבל החלטות שהן... סבירות!

כלומר – לרשות המבצעת יש חובה לקבל החלטות, שהן... סבירות!

על זה המלחמה, לא על בית המשפט!

הממשלה רוצה להשמיד את שיקול הדעת עבור הכוח. להרוג את המקצוענות עבור הג'ובים, ולאבד את ההסתמכות על נתונים. הכנסת אינה מבקרת החלטות ספציפיות. אין אף מערכת מבקרת או מאזנת אחרת. אין אפשרות ערעור. כל שר יעשה מה שבא לו. לכן צריך בית משפט!

בכפר ורדים היה שטח פנוי והיו תושבים דתיים שרצו מקווה. משרד הדתות היה מוכן לממן הכל. זה לא בא למועצה בטוב אבל לא היה ניתן לתפוס שהם בעצם לא רצו דתיים. בית המשפט קבע שזה... לא סביר!!!!

שטחי תעש שפונו – הם הזדמנות לנדל"ן, להורדת מחירי הדיור. הרשויות רצו להתחיל בניה, וכמעט הצליחו, רק שהם שכחו לעשות סקר בטיחות וסקר השפעות סביבתיות. בית המשפט קבע שזה... לא סביר !!!

ואז בשבוע שעבר היה פיצוץ ענק – ואם זה היה מתחת לבניין מגורים???? החלטות לא סבירות והחלטות ללא ביקורת – זה... לא סביר!

אחרון וגמרנו – הממשלה סרבה למגן את הילדים בבתי הספר של שדרות. בית המשפט שלח אותם לבדוק וגילו ש- 28% מהילדים לא יגיעו למחסה בזמן. ומבחינת הממשלה ורוטמן זה היה בסדר!! אחרי שכבר היו נתונים. כי נתונים מפריעים למשילות. בית המשפט קבע שזה... לא סביר !!!

יכול להיות שלא תסכימו עם החלטה או שתיים. אבל בלי הביקורת הזו – נשים תסבולנה. חלשים יסבלו. האזרח הפשוט יסבול. אנחנו כבר רואים את זה.

מינוי פוליטי למשרד התחבורה זה לא סביר. קלינאיות תקשורת לא מקצועיות בשביל ג'ובים ושליטה בקהילה החרדית זה לא סביר. לפטור מראש אנשי רשות עם כוח מכל דין וחשבון זה לא סביר. פיקוח על תכנון ובניה על בסיס שש שנות ישיבה גבוהה זה לא סביר. זה לא בעתיד – זה כבר כאן, ומדינת ישראל בסכנה – וזה – לא סביר!


מינוי פוליטי למשרד התחבורה זה לא סביר. קלינאיות תקשורת לא מקצועיות בשביל ג'ובים ושליטה בקהילה החרדית זה לא סביר. לפטור מראש אנשי רשות עם כוח מכל דין וחשבון זה לא סביר. פיקוח על תכנון ובניה על בסיס שש שנות ישיבה גבוהה זה לא סביר. זה לא בעתיד – זה כבר כאן, ומדינת ישראל בסכנה – וזה – לא סביר!

אחרי הטעיות וספינים, אמר רוטמן שיביא את ההצעה כמו שהיא.

הוא מטעה ביודעין – זו לא ההצעה של סולברג.

הוא מטעה – גם פרופ' יואב דותן מתנגד. תקראו במקור ראשון את חברי ומורי זיו בורר.

הוא מטעה – אין איזון אחר. אין מערכת חליפית. העם לא יכול לבקר החלטות מקומיות ישירות וגם לא בבחירות. הם אומרים וזה ברור כשמש – הם רוצים להרוס, לא לתקן.

בדבר אחד הממשלה צודקת – ההצעה הלא-סבירה הזו מקודמת ראשונה כי היא עוד הסבירה ביותר מכל ההצעות. וזה – לא סביר!!

זמנים קשים לפנינו אפרת!


אנחנו בפרשת מים דתית ואמונית. זו עת לבירור רעיוני כולל. בואו נדבר דמוקרטיה עם כל מי שסביבנו. להזיז את המחט לכיוון הדמוקרטי, נפש אחר נפש, שיחה אחרי שיחה. לגאול נפשות בשיחה. בואו נדבר דמוקרטיה, כי בנפשנו הדבר.

אנחנו בפרשת מים דתית ואמונית. זו עת לבירור רעיוני כולל.

בואו נדבר דמוקרטיה עם כל מי שסביבנו. להזיז את המחט לכיוון הדמוקרטי, נפש אחר נפש, שיחה אחרי שיחה. לגאול נפשות בשיחה. בואו נדבר דמוקרטיה, כי בנפשנו הדבר.

זמני האור בשבועות האלה הם הפעמים שבהם אנו יוצאות ויוצאים לפעול למען עתידנו ועתיד ילדנו. והכי טוב שאנו עושות זאת יחד! תודה לכם אפרת!


ברכת השם עליכם! שבוע טוב.
 


ד"ר עמוס ישראל-פליסהואור מלמד משפטים במכללה האקדמית ספיר וחבר זוטר בפורום המרצות והמרצים למען הדמוקרטיה. מתנדב במרכז סיוע לגברים ונערים נפגעי תקיפה מינית (*1203) ובועד הציבורי נגד עינויים (stoptorture.org.il), ובדוכני דמוקרטיה (letstalk.org.il). 

רוצה לקבל עדכונים על טורים חדשים ב'ישר'? להצטרפות לעדכון יומי בקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו, לחצו כאן. להצטרפות לרשימת תפוצה לעדכון שבועי בדוא"ל - כאן.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כן, לחזור אל ה- 6 באוקטובר

אם אפשר היה, כותב ד"ר איתי מרינברג-מיליקובסקי, ראוי היה לתת כל הון שבעולם כדי לחזור אל ה- 6 באוקטובר.

תיקון עכשיו: מאחדות למחאה

אחדות איננה מילת כישוף שפשוט אומרים והיא מתרחשת, כותבת ניצן כספי שילוני. אסור שהיא תשתיק ביקורת. בצד שותפות גורל, היא מחייבת גם פלורליזם.

Comments


bottom of page