top of page
  • תמונת הסופר/תהרב שלמה ברין

משילות אינה ערך!


 

[דברים שנאמרו בועדת החינוך של הכנסת, כ' באדר תשפ"ג]


כבוד היו"ר, חברי כנסת נכבדים,

לא שמענו? לא למדנו? לא חינכנו? שכוח ושררה נוטים להתיר רסן? לא ידענו שככל שכוח השלטון גדול יותר כך עריצותו קשה יותר, מסוכנת יותר? משחיתה יותר?

צאו וראו עד כמה התורה הזהירה והגבילה את כוחו של המלך וציוותה עליו שלושה לאוין: שלא ירבה לו סוסים, ולא נשים ולא כסף וזהב, וגם דרשה ממנו לכתוב לעצמו ספר משנה תורה ולקרוא בו כל ימי חייו.

מי לנו גדול מדוד מלך ישראל שאלמלא נתן הנביא, שהוכיח אותו על התרת הרסן שהתיר לעצמו, מי יודע אם היינו זוכים ללמוד עולה של תשובה.

נביאי ישראל ידעו וגם ראו בעיניהם כי השלטון עשוי להשחית. המאבק בשחיתות השלטונית הוא אחד הנושאים העיקריים שבהם עוסק התנ"ך.

כך אומר לנו יחזקאל הנביא:

"בן-אדם, הינבא על-רועי ישראל; הינבא ואמרת אליהם לרועים... את-הנחלות לא חיזקתם ואת-החולה לא-ריפאתם, ולנשברת לא חבשתם, ואת-הנידחת לא השבותם, ואת-האובדת לא ביקשתם; ובחוזקה רדיתם אותם, ובפרך".

נאומי נביאים אחרונים מלאים בביקורת על רשויות השלטון השונות ותולים את חורבן הממלכות בשחיתות. האם באמת ובתמים אנו טובים יותר ממלכים קדמונים? מישהו יכול לומר שבשלטון שלנו, בימינו זה לא יקרה? ולא משנה כלל אם השלטון הוא ימין או שמאל.

נאומי נביאים אחרונים מלאים בביקורת על רשויות השלטון השונות ותולים את חורבן הממלכות בשחיתות. האם באמת ובתמים אנו טובים יותר ממלכים קדמונים? מישהו יכול לומר שבשלטון שלנו, בימינו זה לא יקרה?

רבותיי,

הסכנה הגדולה ביותר לחברה היא השחיתות. מול אויב חיצוני אפשר להתאחד ולהתמודד. אבל אם תולעת השחיתות תכרסם אט אט בפנים, החברה תתפורר מתוך תחושה "שכולם מושחתים", והיא תקרוס לבור שחור ונורא.

אפשר, ואולי צריך, לתקן את הדרוש תיקון במערכת האיזונים בין הרשויות, וייתכן שהאקטיביזם השיפוטי הלך רחוק מדי. אבל מה שעומד כאן על הפרק הוא שינוי סדרי המשטר שידרדר אותנו חס ושלום לעריצות שלטונית, שאומרת לטוב רע ולרע טוב. אוי לה למדינה שלא תבטיח בקורת שיפוטית אפקטיבית על ביצועיה. ומאותה סיבה, אוי לנו אם מינוי היועצים המשפטיים ובית המשפט העליון, שהם שומרי הסף מפני העריצות והשחיתות, יינתן בלעדית בידי בעלי השררה והשלטון. מערכת שיפוטית חלשה תוליד ממשלה חזקה וככל הנראה חזקה יותר מדי, ובה בעת תוליד חברה חולה וחלשה. לעומת זאת, מערכת שיפוטית חזקה ואפקטיבית תוליד חברה מוגנת יותר וחזקה יותר ומושחתת פחות.

בעלי השררה מדברים על משילות. משילות היא אמנם כלי שלטוני חשוב אך היא איננה ערך. משילות אינה ערך! רבותינו למדו אותנו לדבוק בערכים של שוויון, צדק, הגינות, יושר, חמלה ודאגה לחלש. מעולם לא שמעתי מרבותיי ולא ראיתי בספרי הקודש על איזה עניין של משילות שגובר על הערכים האלה. מדוע להפוך על פיו את סולם הערכים החינוכי?

הכוח בידי הקואליציה. אדוני היו"ר, יש לכם רוב פרלמנטרי. אבל תקשיבו! תשנו, תתקנו, בסדר. אך אל תהרסו! עצרו לרגע. תראו מה קורה מסביב, דברו עם חצי העם שהמדינה יקרה לו לא פחות מכם. תקשיבו לו, תגיעו להבנה. קבלו את מתווה הנשיא, זה אפשרי, זה הכרחי.

וגם אם לא תשיגו את כל רצונכם, תשיגו דבר הרבה יותר חשוב וחיוני וקריטי. תמנעו התנגשות נוראה שמאיימת למוטט את הבית. אנא מכם בטרם יהיה מאוחר, בטרם ישברו החישוקים ח"ו.

תודה רבה. 

הרב שלמה ברין הוא ר"מ בישיבת הר עציון.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page